10 Günlük Çalışmayla 1322 ABD Dolarını Nasıl Kazandım

Son yazdığımda yazıda, Money Whale adı verilen bir oyun aracılığıyla para kazanılıp kazanılamayacağını ele almış ve bu deneyimi başkalarıyla da paylaşmıştım. Geçen ayların sonunda, 10 dolarlık ödemeyi almış ve sonrasında da oyunu oynamayı bırakmıştım. Temel soru, akıllı telefonda gereksiz harcanan zamanın paraya çevrilip çevrilemeyeceğini görmekti ve ilgili oyunla anlamlı bir kazanç sağlamanın çok zor olduğunu görmüştük.

Bugün, evde boş vakti olan bilgisayarlı internet kullanıcılarına internetten anlamlı şekilde nasıl para kazandığımı kısaca anlatacağım. İçinde bulunduğumuz zor dönemde, alternatif çözüm yollarına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan bir toplum olduk. Özellikle gençlere tavsiyem ellerinden geldiği kadar çok çalışıp yararsız uğraşlar yerine sürekli ilerlemeleri ve girişken olmalarıdır.

ClickWorker, Amazon Mechanical Turk, One Forma vb. siteleri araştırın. Burada, internet üzerinden kolayca yapabileceğiniz mini görevler aracılığıyla USD üzerinden kazanç elde edebiliyorsunuz. Ancak, ne yazık ki, bu kazançlar pek anlamlı düzeyde değil. Henüz mini işler yapmadım ama ücretlendirmeye bakınca bunu kolayca görmek mümkün. Öte yandan ben ise, bu sitelerden birine üyeydim ve birkaç ay önce Türkçe bir projenin duyuru postası mailime gelmişti. Kazanç, standart görevlere nazaran çok daha anlamlı hatta dolgundu. Boş zamanlarımda ve daha sonraki boş bir dönemimde de bunu denemeye karar verdim.

İlk etapta bir hafta içerisinde günde 2-3 saatimi ayırdım. Bu süreci toplamda 3 çalışma günü kabul edebiliriz. Ardından, daha yoğun bir çalışmayla bir haftada bin küsur USD kazancı hesabıma aldım. Yalnızca bu projedeki çalışmadan gelen paranın görselini koyuyorum. Proje devam ediyor ancak vakit olmadığından giremiyorum. Ne yazık ki projeye daha ilk ayın sonunda yeni katılımcı-çalışan almayı kapatmışlardı yani yeni biri olarak kaydolamıyorsunuz bu iyi ödemeli işe.

Kendi kendine İngilizce öğrenmiş biri olarak, İngilizcem yeterli düzeydeydi ve zaten artık çeviri programları da yardımınıza yetişebilir. Projenin çevrimiçi toplantısı olduğunda da katıldım ve toplamda 150-200 kadar Türkiye’den çalışan olduğunu gördüm. Zaten işin bütçesi de sanıyorum yıl sonuna kadar 100-150 bin USD civarıydı (biz çalışanlara verilecek olan). Görev de oldukça basitti ve ayrıca internet arama sonuçlarıyla ilgili yapay zeka eğitimi gibi bir şey olduğundan da etik bir doyuma da ulaşabiliyordunuz. Fazla detay vermem ve projeyi ifşa etmem yasak, bu nedenle daha fazla detay paylaşmayacağım ancak kendinizi ufak ufak geliştirirseniz evinizde bile küçük kazançlar elde edebilir, ben ve diğer birkaç yüz kişi gibi şanslıysanız da iyi ödemeli bir proje başlangıcını yakalayıp kat ve kat fazlasını kazanabilirsiniz.

Paranızı alırken, Payoneer çok cüzi bir kesintiyi, kur üzerinden yapıyor. Mesela dolar 8,7 iken 8,45’den bozuyorlar, gibi. Velhasıl, kendi adıma 10 günlük bir çalışmayla 1322 x 8,5 = 11.237 TL’yi hesabında görmüş biri olarak, sıradan insanın hareketsizliğinden uzaklaşıp bir şeyler için çalışmanızı salık veriyorum. Dil öğrenin, dijital beceri edinin (benim yaptığım iş bilgisayar kullanabilmekten daha fazla beceri gerektirmiyordu ama sizin becerileriniz olursa seçenekleriniz çoğalır). Dünyanın her yerine iş yapabilirsiniz, ama az ama çok, evinizde belki işsiz ve yılgın oturmaktan iyidir.

Çok çeşitli sebeplerden ötürü gençlerimizde yılgınlık olduğunu biliyorum. Bu beni üzüyor ve hepsine, çabalamaktan hiç vazgeçmemelerini söylemek istiyorum. Her güzel şey siz uğruna savaştığınızda gelir ve bu savaşım sizi diri tuttuğu gibi, doyuma ulaşmanızı da sağlar.

Mikro işler konusunda ise özellikle One Forma’yı tavsiye ederim, isteyen bu bağlantıdan kaydolabilir: https://my.oneforma.com/Account/register?referred_by=246669

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir