Office 2010 Ürün Anahtarı Etkinleştirme Sorunu Çözümü

Bilgisayarımdaki Office 2010’a yıllar sonra ürün anahtarı (product key) aldığımda bir türlü satın aldığım anahtarı etkinleştirememiştim. Sürekli “The setup controller has encountered a problem during install. Please review the log files for further information on the error.” Kurulu olan Office 2010’u silip anahtarla birlikte verilen adresten tekrar indirip kurmama rağmen bir türlü eski ve geçersiz anahtarı silememiştim. Bir saat kadar araştırmama rağmen bu soruna tam bir çözüm bulamamıştım. Daha sonra, aynı sorundan ötürü, deneme sürümü veya korsan sürüm kullanıp da sonra ürün anahtarı satın alan ama bunu giremeyen birinin, Microsoft’tan telefonla destek alarak nasıl çözdüğünü öğrendim. Oldukça kolaymış.

Registry kayıtlarından eski ürün anahtarını içeren klasörü tamamen silmiş. Benzer bir sorun yaşayan olursa sırasıyla yapması gerekenler:

  1. Windows tuşuyla birlikte R tuşuna basıp açılan pencerede “regedit” yazın (tırnak işaretleri olmadan).
  2. Ardından HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Office\14.0\Registration\ klasörünü bularak “Registration” isimli eski ve bir türlü silemediğiniz ürün anahtarının bulunduğu klasörün tamamını silin. Office 2010 kullanan biri için bu klasör 14.0 yazan yerin altında oluyor. Sürüme göre bu sayı değişiyor. Benimki 14’deydi.
  3. Office programlarından birini açıp yeni ürün anahtarınızı girin. Hayırlı olsun, yasal ve geçerli ürün anahtarınızla Office 2010 kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gerçi, çevremdekilerin tavsiyei, Office 365 kullanmak veya Google Docs ile işleri çözmek. Evet, bunlar da iyi alternatifler ama benim için hâlen çevrimdışı çalışmak önemli. Dilerim benzer sorunu yaşayan birine yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir