Kediler ve köpekler

kedi-ve-kopek

Köpekler ve kediler farklıdır. Köpek, bir çeşit sevilmeyi öğretir insana, her zaman da sağlıklı olmayabilir o tür bir sevgi; kedi ise sevmeyi öğretir insana ve birisiyle birlikte olmak istiyorsanız onun sizi sizin istediğiniz gibi sevemeyebileceği gerçeğine de alıştırır sizi. Köpek, sevgisini karşılıksız verir; kedi ise, sevgisine layık olmanızı bekler. Köpek size ait bir mülkiyettir, kedi sizden ayrı bir şahsiyet.

Köpeğe işkence edersin, boyun eğer, unutur, stresini içine atar, kendi kendini yer bitirir, ağlar sızlar, haykırır ama yine sever seni; kediye işkence edersen gider ve asla geri dönmez, arkasına da bakmaz. Kedi, kolay kolay kendisinden çok sevmez seni, iki lokma yemek verdin, biraz oynayıp sevdin diye kendisini yok etmez senin için. Fedakârlık da gerekmedikçe yüce değildir zaten.

İnternette görmüştüm, kendine vuran ve ardından ağlamaklı sesler çıkaran sahibini durdurmak için çırpınıyordu bir köpek. Köpek böyledir, sevdiklerini korur. Kedinin yanında vurun kendinize, ya hiç yüzünüze bile bakmadan yalanmaya devam eder ya da şaşkın şaşkın bakıp ne yapıyor bu salak der. Kedi, size ve sizin kararlarınıza saygılıdır bir yandan ama aynı saygıyı sizden de bekler. Kedinin sevmesi de beklediği sevgi de olguncadır. Ve sadıktır seven bir kedi, şüpheniz olmasın.

Köpekler de sevgiyle daha güzel olur ancak dedik ya, toleransları yüksektir, egoist bir sapığa bile bağlanabilir zavallıcıklar, vefa duygusunu zirvede yaşayabilme yetenekleri vardır. Kedi ise açlıktan ölmeyi tercih eder, dün çok iyiydik, bugün neden bana işkence ediyor, olsun, yine de onu seviyorum demez.

Kedi, sizi eğlendirmek istemez, canınız isteyince oynamaz örneğin; canı isterse oynar ve katılmanız için de sizi zorlamaz, canınız ona katılmak istemişse sizi kabul edebilir ama.
Köpek, tahakküm etmek isteyen yönümüze yanıt verebildiği, bize bunu yaşatabildiği için de tercih edilir bazı zavallılar tarafından. Kedi ise, özgürlük nedir bilen ve birliktelik nedir anlayan insanların arkadaşıdır. Kedi, sevgi yaratmasını bilenlerin; köpek ise ben şerefsizin teki de olsam beni sev diyenlerin vazgeçilmezi olabilir (yanlış anlaşılma olmamıştır umarım, bu karakterdeki birinin tercihini köpekten yana kullanacağını söylüyorum).

Ben her ikisini de çok severim, ancak, kedilere biraz daha fazla yakınlık duyarım.

“Kediler ve köpekler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir